Goodyear, UltraGrip, зимски гуми, zimski gumi

Goodyear UltraGrip Performance 3 е одлична сеопфатна гума во зимски услови

Goodyear UltraGrip Performance 3 го прави своето тест деби откако неговото лансирање беше одложено минатата година. Влажните перформанси се експертиза на сите Goodyear пневматици, па истите перформанси се гледаат и овде, со врвниот UltraGrip при двата теста за аквапланинг во длабока вода. 


Најсовремени технологии за водечки перформанси на зимските гуми!

Со низа иновативни карактеристики, Goodyear поставува репери за перформансите. Неодамнешниот тест спроведен од независниот германски орган за тестирање TUV SUD потврдува дека, во споредба со четирите премиум конкуренти, UltraGrip Performance 3 води во управувањето со снег, влажно сопирање и суво сопирање.

Новите зимски гуми на Goodyear се засноваат на најнови технологии кои ги подигнуваат перформанси на повисоко ниво. Специјалните карактеристики ги прават совршено прилагодени за широк спектар на возила.


Купи Goodyear зимски гуми и добиј подарок од лимитирана колекција! Дознај повеќе!


Технологијата Snow Protect обезбедува зголемена густина на шарите за фаќање за оптимално влечење и држење на патот. Покрај тоа, „снежните канџи“ - подолгите жлебови на работ на рамото, ги подобруваат перформансите на мек и длабок снег.

Технологијата Wet Grip+ со оптимизиран кружен отпечаток обезбедува подобра дисперзија на вода. Водата се турка настрана наместо напред, што го намалува ризикот од аквапланинг и нуди одлични перформанси при влажни услови на возење.


Иновативните 3D сипи во делот на рамото ја зголемуваат стабилноста на гумите и ги подобруваат перформансите на суви патишта.

Благодарение на специјалните карактеристики на пневматиците кои ја подобруваат ефикасноста и ја намалуваат бучавата во внатрешноста, зимскиот пневматик Goodyear UltraGrip Performance 3 е исто така подготвен за EV. Отпорот на тркалање е намален до 3%, а тежината на гумите до 10% низ опсегот. Покрај тоа, аеродинамична форма на страничниот ѕид ги намалува турбуленциите и го подобрува протокот на воздух.


Освен тоа, новиот дизајн на шема за поништување шум го намалува шумот во внатрешноста до 36% (до 2 dBA) низ целиот опсег. Технологијата SoundComfort на Goodyear ќе биде додадена во идната линија што ќе резултира со намалување на бучавата до 50% ( до 4 dBA).


Види ги сите зимски гуми Goodyear за патнички возила 


За да се справи со екстремниот вртежен момент на електричните автомобили, UltraGrip Performance 3 нуди иновативно соединение отпорно на абење, додека 3D сипите обезбедуваат поголема стабилност за да се издржат посилните сили.

Goodyear UltraGrip Performance 3 се вклопува меѓу најновите и најпопуларните возила на пазарот, како што се Alfa Romeo Giulia, Audi A6/S6, BMW i4 M50, BMW 4-серија Gran Coupé, Cupra Formentor, Tesla Model S Plaid или Smart #1. Toyota Aygo X или Volvo C40/XC40.Ова е импресивно деби од најновиот UltraGrip, кој е идеален за влажните зими, особено за оние на кои приоритет им е тивката гума.Види ги сите зимски гуми на Goodyear за СУВ и џип


Почнувајќи од 15.10.2023 година, за секој купен сет зимски гуми или гуми за сите сезони, Goodyear ви подарува брендиран дуксер од лимитираната колекција со дизајнерски потпис. Акцијата се однесува на Goodyear пневматици со димензии 16" и поголеми и трае до потрошување на залихите на подароците. 


Дознај повеќе за акцијата на Goodyear!