ADAC тест 215/55 R17 зима 2022

Тест на зимски гуми AUTO BILD 2022 година: Pirelli, Michelin и GoodYear победници!

На кусо, победници на тестот беа гумите на Pirelli (Cinturato Winter 2) и Michelin (Alpin 6). И двете импресионираат со избалансирани перформанси на високо ниво во сите временски услови. Тест резултатот „примерен“ (exemplary) покрај Pirelli и Michelin, го добија и гумите на Goodyear, Dunlop и Cooper. Сите достапни ексклузивно во салоните на Пнеуматик!


Оценка „добро“ е доделена на зимските гуми од Hankook, Continental, BF Goodrich, Semperit, Kleber, Vredestein, Falken, Nexen и Maxxis. Најслабата оценка „Eco-Meister“ оди кај гумите од Kumho (Wintercraft WP52).


Види ја целата понуда на најдобрите зимски гуми според ADAC 


Новите зимски гуми нудат зголемена безбедност на влажни патишта

Споредбата со летните гуми покажува колку сте безбедни на влажни патишта со добри зимски гуми. Меката гумена смеса на зимските гуми, пред сè Cinturato Winter 2 на Pirelli, обезбедува подобро држење на лизгавиот асфалт на патеката за подобро управување во влажни услови. Безбедноста си има своја цена. Како AUTO BILD тестира зимски гуми

На почетокот на тестот на зимски пневматици, 56-те гуми мораа да се докажат во првична безбедносна проверка, почнувајќи со тест за сопирање на влажна патека со брзина од 80 km/h. Притоа отпаднаа 26-те гуми со најголеми растојанија за сопирање. Останатите 30 зимски гуми потоа беа ставени на тест за сопирање од 50 km/h на набиен снег. Дел од нив беа елиминирани и само 20 гуми со најкратко вкупно растојание на сопирање од двата теста за сопирање беа земени предвид за последната рунда од тестот.Разгледај ги сите димензии на Pirelli зимски гуми

Во последната рунда, 20-те зимски гуми беа подложени на 13 дополнителни тест дисциплини:

  • На снег: влечење, слалом и ракување
  • На влажни коловози: аквапланинг, аквапланинг во кривина, кружна патека и управување
  • На суви коловози: кочење (од 100 km/h), управување и бучава
  • Цена: километража, цена по поминати 1000 km, отпор при тркалање
Види ја целата понуда на сите зимски гуми од сите брендови